Określanie wieku po rosyjsku

W języku rosyjskim pytanie o wiek zadajemy w następujący sposób:

Сколько тебе лет? Ile masz lat?

Podobnie pytamy o wiek innych osób. Wtedy zamiast zaimka osobowego ty, używasz imienia tej osoby w odpowiedniej formie. Spójrz na przykłady:

Сколько лет Ане? Ile lat ma Ania?
Сколько лет Пётру? Ile lat ma Piotr?

Użyte w tej konstrukcji imiona są w celowniku (celownik odpowiada na pytania komu? czemu?). Imiona żeńskie zakończone na , jak Ania, mają w tej konstrukcji najczęściej końcówkę (Ане), a męskie, na przykład Piotr, które zakończone są na spółgłoskę, mają końcówkę (Пётру).

Jest to pewne utrudnienie, ponieważ w języku polskim ani zaimka ani imienia nie musimy odmieniać. Popatrz na tabelkę powyżej
i zwróć uwagę na różnice. Chcesz poprawnie zadawać to pytanie, zaprzyjaźnij się z celownikiem. Odmiana zaimków i imion podana jest w tej lekcji w zakładce celownik zaimków.

Zadaliśmy już pytanie ile ktoś ma lat. Teraz dowiemy się jak prawidłowo na to pytanie odpowiedzieć.
W języku polskim, kiedy ktoś mówi, że ma więcej niż pięć lat, używa słowa lat, kiedy dziecko ma roczek, używamy słowa rok,
a kiedy dwa, trzy lub cztery, wówczas lata. W języku rosyjskim jest podobnie. Przykłady połączeń liczebnika ze słowem lat poniżej w tabelce:

год 1, 21, 31 itp. - rok
года 2, 3, 4, 22, 23, 24 itp. - lata
лет 5-20, 30, 40 itp. - lat

Zasada jest taka: jeżeli ktoś podaje swój wiek i jest to 1 rok, 21 lat, 31 lat, to w języku rosyjskim używa słowa год. Kiedy podany liczebnik zakończony jast na 2, 3, 4, to używamy słowa года. Pełne lata, czyli od 5 - 20, 30 itp, wówczas następuje po nim słowo лет.

I jeszcze na sam koniec przykładowe zdania z użyciem liczebników. Odpowiedzi na pytania o wiek mogą być następujące:

Моему сыну один год. Mój syn ma rok.
Ане двадцать два года. Ania ma 22 lata.
Пётру тридцать один год. Piotrek ma 31 lat.
Родителям сорок лет. Rodzice mają po 40 lat.

Podsumujmy:
W pytaniu o wiek stosujemy konstrukcję сколько кому лет? i używamy w tym pytaniu wyrazu pytającego ile?, następny wyraz jest w celowniku, ostatnia część zdania to słowo lat. Schemat pytania w pierwszej tabelce. W odpowiedzi podajemy wyraz w celowniku (np mi, bratu itp.), następnie jakąś cyfrę lub liczbę i na koniec pasującą do liczebnika formę lat. Prawda, że proste?

Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.