Godziny w języku rosyjskim

Określanie godzin zaczniemy od liczebników głównych i pełnych godzin, a przy okazji: Rosji funkcjonuje zegar dwunastogodzinny, tak jak w języku angielskim.

Zacznijmy od czegoś, co już wiemy z poprzednich lekcji. Połączenie liczebników głównych z rzeczownikiem czas przedstawia się następująco:

час godzina
два, три, четыре часа 2, 3, 4 godziny
пять, двенадцать часов 5, 12 godzin

Żeby nie pomylić godzin porannych z nocnymi stosuje się określenia: rano, dzień, wieczór (podane w tabeli). Rzeczownik występujący po liczebniku będzie użyty w dopełniaczu (jego forma podana jest po ukośniku):

12:00-16:00 день/дня dzień
17:00-23:00 вечер/вечера wieczór
24:00-4:00 ночь/ночи noc
5:00-11:00 утро/утра rano

Przejdźmy teraz do liczebników i zasad ich stosowania:

минута второго ночи 01:01
две минуты третьего дня 14:02
пятнадцать минут/четверть седьмого
пятнадцать минут/четверть восьмого
18:15
19:15
половина первого 12:30

Przy określaniu czasu z minutami od pełnej godziny do połowy godziny używamy: liczebnik oznaczający minuty bedzie w liczebnikiem głównym w mianowniku, a godzina to liczebnik porządkowy w dopełniaczu (inaczej: 10 minut czego?). Poza tym, może ci się wydać dziwne, że kiedy mówimy że jest np. 16.10, to w języku rosyjskim to mamy na myśli, że już 10 minut jest mniej do pełnej godziny piątej. Trochę dziwne, ale trzeba się przyzwyczaić.

Pierwszą połowę w określaniu godzin już mamy. Teraz będziemy się uczyć, jak powiedzieć ile minut jest do pełnej godziny:

без двух (минут) час ночи 00:58
без (одной) минуты три часа дня 14:59
без пятнадцати (минут)/ без четверти семь часов 18:45
без двадцати четырёх (минут) одиннадцать
вечера
22:36

Zasada określania godziny w tym przypadku jest taka: minuty określane są za pomocą liczebnika głównego w dopełniaczu, natomiast godzina to liczebnik główny w mianowniku (inaczej: bez czego? co?). Rzeczownik minuta można pominąć, dlatego został podany w nawiasie. Zamiast 15 minut można powiedzieć kwadrans, czyli четверть.

Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.